Jaunākās norises Eiropas Savienības sociālajā ekonomikā
Publicēts Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas (EESK) pasūtītais un CIRIEC veiktais pētījums “Jaunākās norises Eiropas Savienības sociālajā ekonomikā”. Ar sociālo ekonomiku tiek saprasta tāda ekonomika, kas atbilst šādiem principiem:
- indivīda un sociālo mērķu prioritāte pār kapitālu;
- brīvprātīga un atvērta dalība;
- demokrātiskā kontrole no dalībnieku puses (neattiecas uz fondiem, jo tiem nav dalībnieku);
- dalībnieku/izmantotāju interešu un/vai vispārējo interešu apvienojums;
- solidaritātes un atbildības principu ievērošana un piemērošana;
- autonoma vadība un neatkarība no publiskajām iestādēm;
- ieņēmumu lielākā daļa tiek izmantota ilgtspējīgas attīstības mērķu īstenošanai un dalībniekiem paredzēto pakalpojumu un vispārējas nozīmes pakalpojumu nodrošināšanai.
Pētījumā uzsvērta sociālās ekonomikas būtiskā un arvien pieaugošā nozīme tirgus ekonomikā - sociālā ekonomika darbojas paralēli un kopā ar tirgus ekonomiku. Sociālā ekonomika nodrošina, ka ekonomikas efektivitāte kalpo sociālajām vajadzībām, tādējādi radot nevis saimniecisko un sociālo aspektu subordinētas attiecības, bet gan to patiesu mijiedarbību.
Statistika liecina, ka Latvijā nodarbinātība sociālajā ekonomikā sastāda 2,2% no kopējās nodarbinātības.
Sociālās ekonomikas darbaspēka dinamika ekonomikas krīzes laikā - pētījumā konstatēts, ka sociālās ekonomikas darbaspēks ir noturīgs pret ekonomikas krīzi, - šajā nozarē nodarbināto personu īpatsvars no kopējā algoto darbinieku skaita Eiropā samazinājās tikai no 6,5 % līdz 6,3 %. Salīdzinājumā ar apvienībām, fondiem un citām tiem līdzīgām organizācijām algoto darbinieku skaita samazinājums ir lielāks kooperatīvos un līdzīgās organizācijās. Ar pētījuma rezultātiem var iepazīties šeit.
06.03.2018